درباره فرهنگ کوچه

در طول تاریخ تلاش های محدود، اما بسیار مهمی در زمینه جمع آوری اصطلاحات عامیانه فارسی شده. شناخته شده‌ترین نمونه آن کتاب کوچه است که به همت احمد شاملو و آیدا سرکیسیان شروع شد اما هیچ وقت به پایان نرسید. نام این وبسایت هم ادای دینی به همین کتاب است. در سال ۱۳۸۲ هم کتابی با نام فرهنگ لغات زبان مخفی به همت دکتر مهدی سمائی چاپ شد که در آن اصطلاحات رایج میان جوانان تهرانی جمع آوری شده بود. نمونه های جسته گریخته دیگری هم از جمع آوری اصطلاحات عامیانه در ادبیات معاصر و گویش های مختلف وجود دارد. اما هدف ما در فرهنگ کوچه جمع آوری همه این اصطلاحات در یک جاست! آنهم به کمک شما!‌

در وبسایت فرهنگ کوچه هر کاربر امکان این را دارد که اصطلاح، کلمه، یا عبارتی جدید تعریف کند که شاید جایی در لغتنامه های معمولی نداشته باشند. تمام کلماتی که اینجا می‌بینید توسط کاربران اضافه شده برای همین نمی‌توان به هیچ کدام از این داده ها استناد کرد. اما شما و دیگر کاربران امکان این را دارید که با کنش (لایک / دیسلایک) با کلمات و معنی ارائه شده به آنها اعتبار و رتبه بدهید.

هدف ما این است که با مشارکت شما و دیگر فارسی زبانان، مجموعه ای به روز و گسترده از اصطلاحات عامیانه فارسی گردآوری کنیم.

فرهنگ کوچه در مهرماه ۱۴۰۲ آغاز شد.

 


 

فرهنگ کوچه توسط شما و هزاران نفر دیگه است که ساخته میشه! هر کسی می‌تونه تعاریف جدید به وبسایت اضافه کنه اما برای اینکه به همه اینجا خوش بگذره باید چند تا نکته رو با هم رعایت کنیم:

 

  • تعداد مخاطبتو بالا در نظر بگیر!وقتی کلمه ای رو تعریف می کنید مطمئن باشید که توضیح کافی دادید تا بقیه هم معنی کلمه و کاربردش رو بفهمند. نیاز به کمک دارید؟‌ به عنوان نمونه نگاهی به کلمه های روز وبسایت بندازید.
  • خلاق باش!گاهی اوقات اصطلاحات جدید از دل واکنش به یک رویداد یا شوخی و انتقاد با شرایط حاکم متولد میشن اما برای همیشه توی ذهن‌ها موندگار می‌شن.
  • جدی نگیر و لذتشو ببر! ما یک فرهنگنامه سنتی نیستیم! اینجا فضایی برای ثبت و گسترش بخشی از زبان فارسی هست که اصولا توی لغت نامه های دیگه پیدا نمیشن. برای همین لذتشو ببر!
  • نحوه تلفظ رو هم به اشتراک بذار!بعضی اوقات سخت می‌شه نحوه درست تلفظ یه کلمه رو از روی نوشتار فهمید. مخصوصا اگر این کلمه در گویش خاصی باشه. اگر فکر میکنی که درست تلفظ کردن کلمه ممکنه برای بقیه سخت باشه حتما از امکان ضبط نمونه صوتی استفاده کن.

 

  • از اشتراک اطلاعات شخصی بپرهیز!این شامل نام خانوادگی و آدرس افراد یا هرجور اطلاعاتی میشه که باعث شه فرد مشخصی هدف حمله و آزار قرار بگیره.
  • بیشعور نباش! ما مشکلی با اضافه کردن کلمات توهین آمیز نداریم. به هر حال کلمات توهین آمیز هم بخشی از زبان ما هستند و خیلی ها روزانه از آنها استفاده می‌کنند. برای همین وجود منبعی برای فهمیدن معانی این کلمات می تونه ارزشمند باشه. اما ما هیچوقت موافق استفاده از این کلمات برای توهین٬ حمله، تبعیض و تشویق به خشونت علیه افراد نیستیم و نخواهیم بود.

اگر موردی را مشاهده کردید که با قوانین ما مغایرت دارد لطفا آن را برای بررسی بیشتر گزارش دهید.