درباره فرهنگ کوچه

 

فرهنگ کوچه توسط شما و هزاران نفر دیگه است که ساخته میشه! هر کسی می‌تونه تعاریف جدید به وبسایت اضافه کنه اما برای اینکه به همه اینجا خوش بگذره باید چند تا نکته رو با هم رعایت کنیم:

 

  • تعداد مخاطبتون رو بالا در نظر بگیرید! وقتی کلمه ای رو تعریف می کنید مطمئن باشید که توضیح کافی دادید تا بقیه هم معنی کلمه و کاربردش رو بفهمند. نیاز به کمک دارید؟‌ به عنوان نمونه یه نگاهی به کلمه های روز وبسایت بندازید
  • خلاق باشید! گاهی اوقات اصطلاحات جدید از دل واکنش به یک رویداد یا شوخی و انتقاد با شرایط حاکم متولد میشن اما برای همیشه توی ذهن‌ها موندگار می‌شن.
  • حال کنید! ما یک فرهنگنامه سنتی نیستیم! اینجا فضایی برای ثبت و گسترش بخشی از زبان فارسی هست که اصولا جایی توی لغت نامه ها پیدا نکردند.

 

  • از اشتراک اطلاعات شخصی بپرهیزید! این شامل نام خانوادگی و آدرس افراد یا هرگونه اطلاعاتی میشود که باعث شود فرد مشخصی هدف حمله و آزار قرار بگیرد
  • بیشعور نباشید! ما مشکلی با اضافه کردن کلمات توهین آمیز نداریم. به هر حال کلمات توهین آمیز هم بخشی از زبان ما هستند و خیلی ها روزانه از آنها استفاده می‌کنند. برای همین وجود منبعی برای فهمیدن معانی این کلمات می تواند ارزشمند باشد. اما ما هیچوقت موافق استفاده از این کلمات برای توهین٬ حمله، تبعیض و تشویق به خشونت علیه افراد نیستیم و نخواهیم بود. 

 

اگر موردی را مشاهده کردید که با قوانین ما مغایرت دارد لطفا آن را برای بررسی بیشتر گزارش دهید.

در طول تاریخ تلاش های محدود، اما بسیار مهمی در زمینه جمع آوری اصطلاحات عامیانه فارسی شده است. شناخته شده‌ترین نمونه آن کتاب کوچه است که به همت احمد شاملو و آیدا سرکیسیان شروع شد اما هیچ وقت به پایان نرسید. نام این وبسایت هم ادای دینی به همین کتاب است.

در سال ۱۳۸۲ هم  کتابی با نام فرهنگ لغات زبان مخفی به همت دکتر مهدی سمائی چاپ شد که در آن اصطلاحات رایج میان جوانان تهرانی جمع آوری شده بود. نمونه های دیگری هم از جمع آوری اصطلاحات عامیانه در ادبیات معاصر و گویش های مختلف انجام شده است. 

در اینجا قرار است که اصطلا

هدف این وبسایت جمع آوری اصطلاحات عامیانه ایرانیان در زبان ها و گویش های مختلف است. که کاربران قادر به اضافه کردن کلمات